budte traja kosice

Diagnostika neplodnosti

Cieľom vyšetrení je odhalenie príčiny neplodnosti a následné zvolenie adekvátnej liečby. Vždy sa vyšetrujú obaja partneri. U časti párov nie je ani po použití všetkých vyšetrovacích metód odhalená príčina neplodnosti (ide o tzv. idiopatickú sterilitu).

V diagnostike rozlišujeme základné a špeciálne (doplnkové) vyšetrenia. Na základe výsledkov základných vyšetrení sa lekár rozhodne, či sú nutné aj špeciálne vyšetrenia.

 

Vyšetrenie ženy

Základné vyšetrenia

Pohovor s pacientkou (priebeh menštruačného cyklu, prekonané ochorenia, už vykonané vyšetrenia a predchádzajúca liečba neplodnosti a pod.) a základné gynekologické vyšetrenie.
- Zmonitorovanie spontánneho menštruačného cyklu a rastu folikulov bez akýchkoľvek hormonálnych liekov. Prvé vyšetrenie sa vykoná jeden z prvých troch dní menštruačného krvácania a spočíva v odbere krvi na hormonálne vyšetrenie a v ultrazvukovom vyšetrení. Ďalšie dva odbery krvi a vyšetrenia ultrazvukom sa vykonajú aj medzi 12. až 14. a medzi 20. až 22. dňom menštruačného cyklu. 
- Mikrobiologické vyšetrenie pošvy a krčka maternice a odber krvi na vyšetrenie pohlavne prenosných ochorení. Tieto vyšetrenia je možné zrealizovať aj u obvodného gynekológa.

Doplnkové vyšetrenia

Hysterosalpingografia (ambulantný röntgenologický výkon s röntgen kontrastnou látkou) Vykonáva sa pre posúdenie priechodnosti vajíčkovodov.
Laparoskopia (operačný výkon v celkovej anestézii) Umožní posúdiť stav a funkciu vnútorných pohlavných orgánov (maternice, vaječníkov, vajíčkovodov) a v prípade potreby aj vykonať chirurgický zákrok (napr. odstrániť zrasty, ložiská endometriózy). 
Hysteroskopia (diagnostický, alebo operačný výkon, väčšinou vykonávaný v celkovej anestézii) Slúži na posúdenie stavu dutiny maternice, sliznice maternice, ústia vajíčkovodov.
Postkoitálny test (posúdenie kvality hlienu krčka maternice, množstva a pohybu spermií po normálnom pohlavnom styku); v poslednej dobe sa využíva zriedkavo.
- Genetické vyšetrenie (pri podozrení na geneticky podmienené poruchy plodnosti).
Imunologické vyšetrenie (na prítomnosť protilátok proti spermiám a vajíčkam).
Psychologické a sexuologické vyšetrenie (pri ťažkostiach pri pohlavnom styku, psychoreaktívnych poruchách a pod.).

 

Vyšetrenie muža

Základné vyšetrenia

Spermiogram – z ejakulátu získaného masturbáciou po troj až päťdňovej sexuálnej abstinencii sa stanovuje objem ejakulátu, počet spermií, podiel a kvalita ich pohybu, podiel patologických (abnormálnych) foriem spermií, prítomnosť ďalších buniek; v prípade potreby aj mikrobiologické vyšetrenie na odhalenie pôvodcu prítomnej infekcie.
- Vyšetrenie krvi na prítomnosť pohlavne prenosných ochorení.

Doplnkové vyšetrenia

- Urologické vyšetrenie (pri zápalových ochoreniach alebo po úrazoch pohlavných orgánov).
- Genetické vyšetrenie (pri podozrení na geneticky podmienené poruchy plodnosti, pri ťažších poruchách spermiogramu, alebo pred pokusom o chirurgické získanie spermií).
- Vyšetrenie hormonálnych hladín (pri ťažších poruchách spermiogramu).
- Psychologické a sexuologické vyšetrenie (pri impotencii, nedostatočnej erekcii, chýbajúcej ejakulácii a pod.).

Sme tu pre Vás už 11 rokov

Znížená cena za monitoring vývoja embryí pre našich klientov od 01.01.2017 

Darujte vajíčka

Spojte sa s nami

Sme vám k dispozícii každý pracovný deň od 08.00 - 15.00

Tel: 055 / 625 31 51

Mobil: 0917 848 071

info@spln.eu

Nájdete nás

Masarykova 17
04001 Košice
GPS Súradnice: 
N48 43.707 E21 15.614

Napíšte nám

Ak máte otázky, napíšte nám email alebo využite náš formulár.

Meno: *
Tel. kontakt:
Email:
Vaša otázka: